Misterije
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum o paranormalnim pojavama i misterijama......
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Demonologija i okultizam

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost




Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitimesri srp 22, 2009 1:09 am

Evo teme koja me lično oduvijek zanimala, svijet demona, duhova, djavola, šejtana i sličnog. Temu sam zamislila kao jedan niz opisa raznih manje ili više poznatih demona i sličnih manifestacija zla u raznim religijama. Pošto ova tema nema nikakve veze sa religijom, dakle ne promoviram satanizam i slično, jednostavno pravim pregled tih bića sa raznim podacima o njima. Zbog toga želim zamoliti religiozne pripadnike foruma da me ne napadaju i zasipaju religioznim komentarimam i citatima - nije mi cilj ni vrijedjanje nijedne religije niti promocija vjere u zla bića. Ukratko, pravim malu enciklopediju jer ima naroda koji to zanima.
Naravno, ako još neko ima podatke o raznim demonima i sličnim bićima, nek takodje pišu o tome, na taj način možemo dosta naučiti jedni od drugih.

(Tema nije u odgovorajućem podforumu,pošto bi ova tema inače spadala u Ostale Misterije,ili nešto slično)
[Vrh] Go down
Dean Winchester
Admin
Dean Winchester


Posts : 148
Join date : 14.07.2009

Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Re: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitimesri srp 22, 2009 10:36 am

Tvoja ideja mi se svidja....ja sam htio pisati isto tako nesto slicno o tome...
Ljudi su prije i neki sada predstavljaju pentagram kao znak ZLA !!!???
A neznaju da se pentagram moze koristiti kao zastita od ZLA !!!
Uglavnom mislim da nitko nece biti uvrijedjen ovim postom...pa slobodno nastavi !!!
[Vrh] Go down
https://m-archive.bosnianforum.com
Gost
Gost




Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Re: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitimesri srp 22, 2009 11:15 am

Mislim bavljenje i prakticiranje satanizma i demonologije to je lose. Svako se upitao i pogledao dokumentarce o tim stvarima s tog ne cini nas losim ili slicno al ocigledno neko to uzima kao religiju satanizam a i bavi se demonologijom jer s tim proucava kako doci do njih...
[Vrh] Go down
Risk
Admin
Risk


Posts : 183
Join date : 18.07.2009
Age : 28
Location : Tuzla

Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Re: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitimečet srp 23, 2009 12:23 pm

ja iskreno ne vjerujem u te demone i sl. ali zanimljiva tema...pokusat cu nesto nacci na internetu...pozz
[Vrh] Go down
https://m-archive.bosnianforum.com
Gost
Gost




Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Re: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitimepet srp 24, 2009 1:21 am

Eo još teksta,(nemojte da vam bude mrsko citat) XD (:


AZAZEL

Azazel je vodja medju Se*irima ili kozolikoim demonima. Poznato je da se Sotona vrlo često u mitologiji predstavlja kao kozoliko biće - ovaj prikaz je veoma star.
Prema predanju, ovi demoni vladaju pustinjama i vrlo stari, primitivni semitski narodi obožavali su iste i prinosili im žrtve u krvi. U Starom Zavjetu spominju se hramovi posvećeni ovim demonima, ali odredjeni Josiah porušio je sva svetišta te paganske religije i prekinuo tradiciju održavanja rituala o obožavanja Azazela koji su uključivali kopulaciju žena sa jarčevima. Takodje u Starom Zavjetu, prema Isaiah 34:14 spominju se ruševine grada Edom koje su bile zaposjednute Se*irima-navodi se da se na istom mjestu javlja i demon Lilith(najpoznatiji succubus)
Samo ime Azazel izvedeno je iz riječi "azaz" i "el", što se može prevesti kao "Snažni medju bogovima". Takodje se smatra da je Azazel povezan sa Canaanintskim božanstvom Asiz, koje je činilo da Sunce gori još snažnije. Dublja istraživanja pokaza su da se porijeko Azazela pruža sve do staregipatskog božanstva Seth.

Azazel u Leviticus

Tekstovi u Leviticusu spominju obred po kojem je sveštenik Aaron dobio zadatak da dovede dvije koze pred Gospodara. Jedna koza bila je namijenjena da se žrtvuje, dok je druga morala ostati u životu.Obred uključje scenu u kojoj svešenici prenose sve grijehe Izraelita na glavu koze, nakon čega se koza pušta u divljinu koju naseljava Azazel. Ovaj obred predstavlja svojevrsno očišćenje od raznih grijeha. Koza koja se slala Azazelu nije predstavljala žrtvu, već nosioca grijeha i dokaz da je npr. selo, grad ili kamp oslobodjenoi grijeha i na taj način bezbjedno od uticaja demona iz divljine, Sa*irima, i njihovog vodje, Azazela.

Azazel u knjizi Enoch-a

U navodima o padu andjela u knjizi Enoch-a piše da je Azazel ili Asa*el kako se naziva u Kur*anu bio vodja Čuvara, posebnog roda demona koji su učili ljude znanjima i vještinama koje navode na grijeh. Npr, tvrdi se da je upravo Azazel naučio ljude da prave oružje i vode ratove, a takodje i da je naučio žene da se šminkaju i na taj način postanu sposobne da zavedu čak i andjele. Ovaj prekršaj andjeli su prijavili pred Gospodarom i Azazelu je bilo sudjeno. Prema presudi, Raphael je dobio zadatak da sveže Azazelu ruke za noge te da ga baci u beskrajnu tamu punu oštrog kamenja da tamo čeka Sudnji dan kada će biti predat Vatri. Zapisi govore da je svijet medjutim bio toliko zatrovan učenjima Azazelovim i njegovim obožavanjem da je Gospodar (Gospod ili Bog) bio prinudjen da na svijet pošalje Potop te na taj način ga očisti od zla i grijeha. Tokom Potopa uništene su i sluge Azazelove, zli Divovi.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Demonologija i okultizam Empty
PostajNaslov: Re: Demonologija i okultizam   Demonologija i okultizam Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Demonologija i okultizam
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Okultizam,Wicca,Hermetizam,Ezoteria,Šamanizam,Druidizam,Zoroastrizam i Voodo

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Misterije :: Misterije :: Paranormalne pojave-
Forum(o)Bir: